Kitaptan Diziye Müthiş Uyarlama : Sefiller

ANALOG DÜŞÜNCELER, DİZİ&FİLM

Hepimiz biliriz; birçok kitap aynı zamanda dizi veya filme uyarlaması yapılıyor. Kitabını okuduğum filmlere hiçbir zaman tam olarak ısınamam. O kitabın dünyasını veremez bizlere. Bir şeyler hep eksik hissettirir

Sefillerin bir dizisi olduğunu kitabı okuduktan aylar sonra öğrendim. Merakla başladığım altı bölümlük dizi, kitabı kadar güzeldi. Öncelikle olabildiğince kitaptaki öyküye sadık kalınmış ve kitaptaki her duygu görsel olarak sunuluyor. Görüntülerdeki akış ve oyuncuların müthiş performansı oldukça destekleyici.

Dizinin sevmediğim yanı ise, Jan Valjan’ın Fantin’i işten kovması ve daha sonrasında vicdan azabı hissetmesi. Çünkü kitapta Jan Valjan’ın Fantin’den haberi dahi yoktu. Karşılaşmaları oldukça tesadüftü. Sanırım Sefiller’in her uyarlamasında olduğu gibi aralarında duygusal bir bağ oluşturulmaya çalışılmış. Pek hoşuma gittiğini söyleyemem.

Dizinin son sahnesi de yine aynı şekilde hızlandırılmış bir şekilde son buldu. Yine değişiklik yapılmasının yanı sıra, sanki final için bir yeni bölüm daha çekilseydi çok daha iyi olabilirdi.

Bu sahneler haricinde; görüntüler, olay akışı, oyunculuklar çok güzeldi. Kitabı yeniden okur gibi, bizi o dünyanın içerisinde hissettiriyor.

Kitaptan Diziye Müthiş Uyarlama : Sefiller” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s